Spotřebitelský úvěr

Klasická bankovní půjčka je v podstatě spotřebitelský úvěr, bez nutnosti uvádět účel, typicky na nákup jednak spotřebního zboží, automobilu nebo vybavení domácnosti anebo také k financování různých služeb. Může jít o úvěry krátkodobé i s se splatností až několik let. V závislosti na celkové ceně může být spotřebitelský úvěr zajištěný ručením. Ručit se může movitou věcí i nemovitostí, anebo je požadavek sehnat ručitele.

Bankovní úvěry

Spotřebitelské úvěry nabízí především banky, kde každá jednotlivá banka má svou specifickou nabídku a parametry úvěru. I když se nabídky na spotřebitelské úvěry mohou značně lišit a rozdíly mezi cenou mohou být vysoké, stále platí, že jsou levnější než půjčky nebankovní a mají oproti nim nižší úrok i RPSN. Navíc jsou spotřebitelské úvěry méně rizikové, jelikož banky podléhají kontrole ČNB a musí dodržovat zákony a přísné normy, které vylučují nekalé praktiky a neférové jednání.

Za spotřebitelské úvěry můžeme považovat:

Vyřízení spotřebitelského úvěru

Tak jako je každá banka kontrolována, zda dodržuje zákony, tak stejně musí prověřit každého žadatele, zda bude schopen dostát svým závazkům. V průběhu schvalovacího procesu kontroluje úvěrové registry a v každém případě vyžaduje potvrzení o příjmech, aby bylo zřejmé zda bude mít klient z čeho půjčku splácet. Zkoumá se bonita, kde jde o celkové posouzení klienta, jeho rodinné i profesní situaci. Dokládání všech těchto požadavku může zabrat více času a vyřízení spotřebitelského úvěru trvá déle.

Kdo si může o spotřebitelský úvěr požádat?

Spotřebitelské úvěry jsou určeny plnoletým občanům České republiky s trvalým pobytem, které jsou určené na nepodnikatelské účely. Někdy je poskytnutí úvěru vázáno na vedení účtu v bance, kde si chcete úvěr sjednat, to znamená, že si budete muset v dané bance vyřídit také běžný účet. Snadnější je proto vyřídit si úvěr v bance, kde již máte vedený účet. Odpadá tak dokládaní příjmů, jelikož z výpisu je hned jasné, jaké jsou pohyby na účtu. Stojí pak za zvážení porovnat nabídky jednotlivých bank, zda se vyplatí zřizovat další běžný účet a platit tak současně vedení dvou účtů plus poplatky za oba.

Úroková sazba u spotřebitelského úvěru

Úroková sazba, tedy měřítko ceny peněz, závisí na typu úvěrů. Jeho hodnota se odvíjí od toho zda je úvěr poskytován jako účelový nebo neúčelový, na délce splatnosti i na bonitě žadatele. Vypovídající hodnotu půjčky má, spíše než úroková sazba, hodnota RPSN – tu je ze zákona nutné uvádět u jakékoliv půjčky nebo spotřebitelského úvěru a díky ní se dají ceny úvěru snadno porovnat.
www.bankovni-pujcky.cz, SIALINI, spol. s r.o.,
Komenského 3143/32, 747 21 Kravaře, IČO: 27807959, DIČ: CZ27807959Podmínky použití a ochrana osobních údajů
Informační web o bankovních půjčkách. Nejsme poskytovatelé půjček.